67S103MCLCP
Mfr.Part #
67S103MCLCP
Description
CAP CER 10000PF 2KV Y5U RADIAL
Y5U E
Voltage - Rated DC :
2kV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Composition :
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Published :
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Style :
Straight
Dielectric :
Y5U
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Min Operating Temperature :
-40°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Straight
Datasheets
67S103MCLCP
KYOCERA AVX 67S103MCLCP
10000pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±20% Y5U E -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
67S103MCLCP Overview
An operating temperature greater than -40°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5U E.A voltage of 2kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10.0076mm.
67S103MCLCP Features
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV