67S102MCECA
Mfr.Part #
67S102MCECA
Description
CAP CER 1000PF 2KV Y5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
8mm
Series :
67S( DIA - E )
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Lead Pitch :
10.0076mm
Packing Method :
Cardboard
Tolerance :
±20%
Custom Capabilities :
E,X,W Lead Forming Available On Request
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Length :
4mm
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
67S102MCECA
KYOCERA AVX 67S102MCECA
67S( DIA - E ) 1000pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
67S102MCECA Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm.(URac) of the component is always 250V.This coefficient equals Y5U E indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
67S102MCECA Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 250V