67S102MBECA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67S102MBECA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 2KV Y5U RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Straight
Diameter :
8mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Length :
4mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Custom Capabilities :
E,X,W Lead Forming Available On Request
Lead Pitch :
7.493mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
67S( DIA - E )
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1000pF
Terminal Pitch :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
2kV
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
Y5U E
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Packing Method :
Cardboard
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
67S102MBECA
KYOCERA AVX 67S102MBECA
67S( DIA - E ) 1000pF Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
67S102MBECA Overview
A program's size/dimension is 0.315Dia 8.00mm for this device.When the component is in operation, its rated voltage is always 250V.Its coefficient is Y5U E and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 2kV, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
67S102MBECA Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 250V
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV