67S102MNECM
Mfr.Part #
67S102MNECM
Description
CAP CER 1000PF 2KV Y5U RADIAL
Y5U E
Lead/Base Style :
Flat
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1000pF
Temperature Characteristics Code :
Y5U
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
67S( DIA - E )
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Custom Capabilities :
E,X,W Lead Forming Available On Request
Length :
4mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C