63MXC6800MEFCSN35X35
Mfr.Part #
63MXC6800MEFCSN35X35
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.1975A @ 10kHz
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current :
3.65A
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.96357mA
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.65A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
6800µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.3
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
MXC
Voltage - Rated DC :
63V
Rubycon 63MXC6800MEFCSN35X35
MXC 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.65A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In