63MXC10000MEFC35X45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63MXC10000MEFC35X45
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
10000µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
4.48A @ 120Hz
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
5.152A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Series :
MXC
Factory Lead Time :
20 Weeks
MXC 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In