63MXC2200MEFCSN25X25
Mfr.Part #
63MXC2200MEFCSN25X25
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Diameter :
25mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.82A @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.3
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.093A @ 10kHz
Capacitance :
2200µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.82A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Leakage Current :
1.11687mA
Terminal Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
63V
Life (Hours) :
3000 hours
Packaging :
Bulk
Rubycon 63MXC2200MEFCSN25X25
MXC 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.82A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In