63MXC3300MEFC22X45
Mfr.Part #
63MXC3300MEFC22X45
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.33A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitance :
3300µF
Ripple Current @ High Frequency :
2.6795A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MXC 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In