51P30-01B12S
Mfr.Part #
51P30-01B12S
Description
51P30-01-1-12S-F
Stock
7
In Stock :
7
Active
Illumination Type :
Not Required
Product Depth (mm) :
Stainless Steel
Actuator Style :
Flatted Shaft
Contact Material :
Metal Alloy
Current Rating (Max) :
0.2(A)
Housing Material :
Thermoset/N/A
Product Height (mm) :
35.46(mm)
RoHS :
Details
Terminal Type :
Solder Lug
DC Voltage Rating (Max) :
28
Grayhill
Product Length (mm) :
Pole Throw Configuration :
Rotary Switches
Total # of Positions :
12
Mounting Style :
Panel
AC Voltage Rating (Max) :
220
Datasheets
51P30-01B12S
51P30-01B12S datasheet pdf and Rotary Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"