51P30-01-1-11N
Mfr.Part #
51P30-01-1-11N
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Contact Style :
Non-Shorting
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Voltage Rating (DC) :
28 V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Resistance :
0.02mOhm
16 Weeks
Throw Configuration :
SP11T
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Voltage Rating (AC) :
115 V
Depth Behind Panel :
13.64mm
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Actuator Length :
9.53mm
Published :
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Body Height :
13.64 mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Circuit per Deck :
SP11T
Number of Positions :
11
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Gold
Contact Plating :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Bushing Type :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Terminal Length :
0.125 inch
Bushing Diameter :
0.25 inch
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Voltage Rating - AC :
115V
Gold Over Nickel
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Current Rating :
200mA
Bushing Length :
0.25 inch
Datasheets
51P30-01-1-11N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"