51P30-01-1-11S
Mfr.Part #
51P30-01-1-11S
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
RoHS :
Details
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Actuator Length :
9.53mm
Contact Voltage(AC)-Max :
220 V
Contact Style :
Shorting
Contact Current(AC)-Max :
0.075A
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.2A@28VDC
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Bushing Diameter :
0.25 inch
Depth Behind Panel :
13.64mm
Terminal Length :
0.125 inch
Contact Resistance :
0.02mOhm
Number of Positions :
11
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating :
200mA
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Body Height :
13.64 mm
Bushing Type :
Bushing Length :
0.25 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Switch Function :
SP11T
Contact (AC) Max Rating R Load :
0.075A@220VAC
Circuit per Deck :
SP11T
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating - AC :
115V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Voltage - Rated AC :
115V
Voltage Rating - DC :
28V
Datasheets
51P30-01-1-11S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"