51P30-01-1-10S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51P30-01-1-10S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Termination :
PC Pin
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Length :
9.53mm
PCB Hole Count :
12
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Finish :
Gold
Terminal Length :
0.125 inch
Body Height :
13.64 mm
Bushing Diameter :
0.25 inch
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Surface Mount :
No
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Voltage Rating - AC :
115V
Index Angle :
30 °
Bushing Length :
0.25 inch
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Pbfree Code :
yes
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Contact Current(AC)-Max :
0.075A
Package :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Decks :
1
Angle of Throw :
30°
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Style :
Shorting
Switch Action :
LATCHED
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Center Contact Plating :
Gold
Actuator Material :
Stainless Steel
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Number of Poles per Deck :
1
Product Category :
Rotary Switches
Bushing Type :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
115V
Features :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.2A@28VDC
Base Product Number :
51P30
Contact Material :
Metal
Current Rating :
200mA
Brand :
Grayhill
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Panel, Through Hole
Illumination Color :
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Grayhill
Product Type :
Rotary Switches
Radiation Hardening :
No
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lamp Type :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Contact Resistance :
0.02mOhm
Voltage Rating - DC :
28V
Series :
51
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
RoHS :
Details
Contact Voltage(AC)-Max :
220 V
Terminal Material :
Brass
Depth Behind Panel :
13.64mm
Termination Style :
PC Pin
Index Stops :
FIXED
Number of Switch Sections :
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Subcategory :
Switches
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Insulation Resistance :
End Contact Material :
Brass
Number of Positions :
10
Circuit per Deck :
SP10T
Termination Type :
Solder
HTS Code :
Product Status :
Active
Switch Function :
SP10T
Contact (AC) Max Rating R Load :
0.075A@220VAC
Datasheets
51P30-01-1-10S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"