51P30-01-1-12S
Mfr.Part #
51P30-01-1-12S
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Product Category :
Contact (AC) Max Rating R Load :
0.075A@220VAC
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Grayhill
Termination :
PC Pin
Number of Positions :
12
RoHS :
Compliant
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Index Angle :
30 °
Switch Function :
SP12T
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage - Rated AC :
115V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Switches
Contact Finish :
Gold
Terminal Material :
Brass
Switch Action :
LATCHED
Package :
Bulk
Mount :
Panel, Through Hole
Published :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Timing :
Shorting (MBB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
Rotary Switches
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Current Rating :
200mA
JESD-609 Code :
e4
Number of Decks :
1
Center Contact Plating :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Body Height :
13.64 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Product Type :
Rotary Switches
Voltage - Rated DC :
28V
Bushing Diameter :
0.25 inch
Throw Configuration :
SP12T
Number of Switch Sections :
1
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Surface Mount :
No
Contact Plating :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Current(AC)-Max :
0.075A
ECCN Code :
EAR99
Circuit per Deck :
Angle of Throw :
30°
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Resistance :
0.02mOhm
Termination Type :
Solder
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Insulation Resistance :
Features :
Depth Behind Panel :
13.64mm
End Contact Material :
Brass
Bushing Type :
Illumination Color :
Voltage Rating (DC) :
28 V
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
Reach Compliance Code :
Compliant
Lamp Type :
Bushing Length :
0.25 inch
Number of Poles per Deck :
HTS Code :
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.2A@28VDC
Series :
51
Actuator Material :
Stainless Steel
Voltage Rating (AC) :
115 V
Termination Style :
PC Pin
Contact Style :
Shorting
Contact Voltage(AC)-Max :
220 V
PCB Hole Count :
12
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Length :
0.125 inch
Brand :
Grayhill
Base Product Number :
51P30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Material :
Metal
Datasheets
51P30-01-1-12S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"