51P30-01-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51P30-01-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Illumination Type :
Not Required
Product Type :
Rotary Switches
RoHS Status :
RoHS Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Product Category :
Rotary Switches
Termination Type :
Solder
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Housing Material :
Thermoset/N/A
Actuator Material :
Stainless Steel
Voltage Rating - AC :
115V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Height :
13.64 mm
Terminal Type :
PC Pins
Product Status :
Active
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Actuator Length :
9.53mm
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Contact Style :
Non-Shorting
Product Length (mm) :
14.27(mm)
Bushing Length :
0.25 inch
Voltage Rating (DC) :
28 V
Package :
Bulk
Index Stops :
Continuous
End Contact Material :
Brass
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Lamp Type :
Termination :
PC Pin
DC Voltage Rating (Max) :
28
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
Current Rating :
200mA
Features :
Mount :
Panel, Through Hole
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Actuator Style :
Flatted Shaft
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating (AC) :
115 V
HTS Code :
RoHS :
Details
Published :
2010
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Angle of Throw :
30°
Pbfree Code :
yes
Illumination Color :
Contact Plating :
Gold
Grayhill
Bushing Diameter :
0.25 inch
Number of Poles per Deck :
1
Terminal Material :
Brass
Product Height (mm) :
Pole Throw Configuration :
SP12T
Number of Switch Sections :
1
Insulation Resistance :
1000000000 Ω
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Depth Behind Panel :
13.64mm
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Contact Finish :
Gold
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Bushing Type :
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Resistance :
0.02mOhm
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating (Max) :
0.2(A)
Switch Action :
LATCHED
Terminal Length :
0.125 inch
Number of Decks :
Center Contact Plating :
Subcategory :
Switches
Base Product Number :
51P30
Throw Configuration :
SP12T
Circuit per Deck :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Brand :
Grayhill
Total # of Positions :
12
AC Voltage Rating (Max) :
220
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
PCB Hole Count :
12
Switch Function :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Positions :
Voltage - Rated AC :
115V
Product Depth (mm) :
Termination Style :
PC Pin
Contact Material :
Metal
Index Angle :
30 °
Series :
51
Datasheets
51P30-01-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"