51BSPT30-01B12N
Mfr.Part #
51BSPT30-01B12N
Description
SWITCH ROTARY FT SHAFT, PC MOUNT
Voltage Rating - AC :
115V
Index Stops :
FIXED
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage - Rated DC :
28V
Circuit per Deck :
SP12T
Angle of Throw :
30°
Number of Positions :
12
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Panel Cutout Dimensions :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Actuator Length :
3.18mm
Voltage - Rated AC :
115V
Depth Behind Panel :
14.63mm
Grayhill
Termination Style :
PC Pin
Base Product Number :
51BSPT30
Features :
Process Sealed, Shaft and Panel Sealed
Switches
Feature :
Voltage Rating - DC :
28V
Datasheets
51BSPT30-01B12N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"