51BS30-01-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51BS30-01-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Voltage Rating - DC :
28V
Reach Compliance Code :
Compliant
Illumination Color :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
Grayhill
Contact Material :
Metal
Depth Behind Panel :
18.77mm
Product Status :
Active
Bushing Length :
0.25 inch
HTS Code :
Circuit per Deck :
SP12T
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
RoHS :
Details
End Contact Material :
Brass
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Number of Poles per Deck :
1
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Surface Mount :
No
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Center Contact Plating :
Gold
Body Height :
13.64 mm
Insulation Resistance :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Termination Type :
Solder
Voltage Rating - AC :
115V
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Switch Sections :
1
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Product Category :
Rotary Switches
Switch Function :
SP12T
Number of Decks :
Brand :
Grayhill
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Length :
3.18mm
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Resistance :
0.02mOhm
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Contact Style :
Non-Shorting
Features :
Shaft and Panel Sealed
Sealing :
Mount :
Panel
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Actuator Material :
Stainless Steel
Current Rating :
200mA
Series :
51
JESD-609 Code :
e4
Base Product Number :
51BS30
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Subcategory :
Switches
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Bushing Type :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination Style :
Solder Lug
Terminal Material :
Brass
Actuator Type :
Screwdriver Slot
Number of Positions :
12
Terminal Length :
0.153 inch
Lamp Type :
Bushing Diameter :
0.25 inch
Switch Action :
LATCHED
Voltage - Rated DC :
28V
Angle of Throw :
30°
Index Stops :
Continuous
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Product Type :
Rotary Switches
Index Angle :
30 °
Datasheets
51BS30-01-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"