51BSP30-01-1-11N
Mfr.Part #
51BSP30-01-1-11N
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Circuit per Deck :
SP11T
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Actuator Length :
3.18mm
Index Angle :
30 °
Angle of Throw :
30°
Body Height :
13.64 mm
Current Rating :
200mA
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Voltage Rating - AC :
115V
Mount :
Panel, Through Hole
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating (AC) :
115 V
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage Rating - DC :
28V
Switch Function :
SP11T
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Base Product Number :
51BSP30
Number of Positions :
11
Contact Plating :
Index Stops :
FIXED
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating (DC) :
28 V
Number of Pins :
11
Number of Poles per Deck :
Depth Behind Panel :
13.64mm
Termination :
PC Pin
RoHS :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Datasheets
51BSP30-01-1-11N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"