51BS30-01-1-10N
Mfr.Part #
51BS30-01-1-10N
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Rotary Switches
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Lamp Type :
Reach Compliance Code :
Compliant
Bushing Diameter :
0.25 inch
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Screwdriver Slot
Contact Resistance :
0.02mOhm
Actuator Material :
Stainless Steel
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Product Status :
Active
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Terminal Length :
0.153 inch
JESD-609 Code :
e4
Voltage Rating (DC) :
28 V
Circuit per Deck :
SP10T
Current Rating :
200mA
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Switch Function :
SP10T
Surface Mount :
No
Package :
Bulk
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
End Contact Material :
Brass
Index Stops :
FIXED
Base Product Number :
51BS30
Features :
Shaft and Panel Sealed
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Switch Action :
LATCHED
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Termination Style :
Solder Lug
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Index Angle :
30 °
Center Contact Plating :
Non-Shorting (BBM)
Bushing Length :
0.25 inch
Voltage - Rated DC :
28V
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Contact Material :
Metal
Radiation Hardening :
No
Depth Behind Panel :
18.77mm
RoHS :
Details
Bushing Type :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Number of Switch Sections :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Voltage Rating (AC) :
115 V
Termination :
Solder
Subcategory :
Switches
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Mounting Type :
Panel Mount
1
Terminal Material :
Brass
Voltage Rating - DC :
28V
Pbfree Code :
yes
Throw Configuration :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Height :
12.82 mm
Contact Finish :
Gold
Termination Type :
Solder
Contact Style :
Non-Shorting
ECCN Code :
EAR99
Grayhill
Insulation Resistance :
Mount :
Panel
Number of Positions :
10
Number of Decks :
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Actuator Length :
3.18mm
Illumination Color :
Contact Plating :
Angle of Throw :
30°
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Datasheets
51BS30-01-1-10N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"