51BSP22-01-1-16N
Mfr.Part #
51BSP22-01-1-16N
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Circuit per Deck :
SP16T
Contact Material :
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Voltage Rating - DC :
28V
Switch Function :
SP16T
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Angle of Throw :
22.5°
Mount :
Panel, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage - Rated DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Number of Positions :
16
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating :
200mA
Termination :
PC Pin
Base Product Number :
51BSP22
Termination Style :
PC Pin
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Index Stops :
Continuous
Actuator Length :
3.18mm
Index Angle :
22.5 °
Body Height :
13.64 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Number of Poles per Deck :
Voltage - Rated AC :
115V
Depth Behind Panel :
13.64mm
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Datasheets
51BSP22-01-1-16N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"