356C768B4C3T
Mfr.Part #
356C768B4C3T
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC VCXO 76.8000MHZ HCMOS
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Oscillators
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.85mm
Function :
Enable/Disable
Symmetry-Max :
55/45%
Control Voltage-Max :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
3.3V
Base Resonator :
Crystal
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA
Series :
356C
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Terminal Finish :
Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current - Supply (Max) :
65mA
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.073 1.85mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Supply Voltage :
3.3V
Output :
HCMOS
Type :
VCXO
Frequency Stability :
±30ppm
Control Voltage-Min :
0.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
76.8MHz
Absolute Pull Range (APR) :
±50ppm
Linearity :
15%
Operating Frequency :
76.8MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C~70°C