356C1000B3C3T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
356C1000B3C3T
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC VCXO 100.0000MHZ HCMOS
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Oscillators
Frequency :
100MHz
Control Voltage-Min :
0.3V
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Type :
VCXO
Fall Time-Max :
10ns
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.85mm
Supply Voltage :
3.3V
Symmetry-Max :
55/45%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA
Surface Mount :
yes
Function :
Enable/Disable
Rise Time-Max :
10ns
Series :
356C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Linearity :
15%
Base Resonator :
Crystal
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Control Voltage-Max :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply :
3.3V
Current - Supply (Max) :
65mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency Stability :
±50ppm
Output :
HCMOS
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Frequency :
100MHz
Terminal Finish :
Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.073 1.85mm