356C1000B4C3T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
356C1000B4C3T
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC VCXO 100.0000MHZ HCMOS
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Oscillators
Symmetry-Max :
55/45%
Control Voltage-Max :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Absolute Pull Range (APR) :
±50ppm
Type :
VCXO
Terminal Finish :
Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Frequency :
100MHz
Voltage - Supply :
3.3V
Fall Time-Max :
10ns
Control Voltage-Min :
0.3V
Linearity :
15%
Height Seated (Max) :
0.073 1.85mm
Series :
356C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Resonator :
Crystal
Rise Time-Max :
10ns
Function :
Enable/Disable
Supply Voltage :
3.3V
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.85mm
Mounting Type :
Surface Mount
Output :
HCMOS
Current - Supply (Max) :
65mA
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Frequency :
100MHz
Frequency Stability :
±30ppm