2SAR512PHZGT100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SAR512PHZGT100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOT-89-3
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 30V 2A SOT89
Stock
838
In Stock :
838
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Power Dissipation :
2W
Number of Elements per Chip :
1
Product Category :
Bipolar Transistors - BJT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
30 V
Technology :
Si
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Minimum DC Current Gain :
200
Pin Count :
3
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
Transition Frequency :
430MHz
MSL :
Transistor Type :
PNP
Current - Collector (Ic) (Max) :
2 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
1µA (ICBO)
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification :
AEC-Q101
Package Type :
SOT-89
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Subcategory :
Transistors
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
400mV @ 35mA, 700mA
Power - Max :
500 mW
Frequency - Transition :
430MHz
Configuration :
Single
Product Status :
Active
Series :
Automotive, AEC-Q101
Packaging :
Cut Tape
Transistor Polarity :
PNP
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supplier Device Package :
SOT-89
Product Type :
BJTs - Bipolar Transistors
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
200 @ 100mA, 2V
Package / Case :
SOT-89-3
Continuous Collector Current :
2A
Brand :
Datasheets
2SAR512PHZGT100
ROHM Semiconductor 2SAR512PHZGT100
PNP 150°C (TJ) 1µA (ICBO) SOT-89-3 Cut Tape Surface Mount
2SAR512PHZGT100 Overview
As the DC current gain is the ratio of the collector current to the base current, for this device the DC current gain is 200 @ 100mA, 2V.As a result of vce saturation, Ic reaches its maximum value (saturated), and vce saturation(Max) is 400mV @ 35mA, 700mA.Continuous collector voltages of 2A should be maintained to achieve high efficiency.Parts of this part have transition frequencies of 430MHz.SOT-89 is the supplier device package for this product.This device displays a 30 V maximum voltage - Collector Emitter Breakdown.
2SAR512PHZGT100 Features
the DC current gain for this device is 200 @ 100mA, 2V
the vce saturation(Max) is 400mV @ 35mA, 700mA
a transition frequency of 430MHz