2SA2071T100Q
Mfr.Part #
2SA2071T100Q
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-243AA
Description
TRANS PNP 60V 3A MPT3
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Height :
1.4mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Gain Bandwidth Product :
180MHz
Collector Emitter Breakdown Voltage :
60V
Emitter Base Voltage (VEBO) :
6V
Max Collector Current :
3A
Published :
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e2
ECCN Code :
EAR99
Collector Base Voltage (VCBO) :
60V
Max Breakdown Voltage :
60V
Operating Temperature :
150°C TJ
Lead Free :
Lead Free
Max Frequency :
10MHz
Radiation Hardening :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Case Connection :
COLLECTOR
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
500mV @ 200mA, 2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Collector Emitter Saturation Voltage :
-500mV
Polarity/Channel Type :
PNP
Voltage - Rated DC :
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
120 @ 100mA 2V
Mount :
Surface Mount
hFE Min :
120
Transistor Type :
PNP
Contact Plating :
Copper, Tin
Current - Collector Cutoff (Max) :
1μA ICBO
Transition Frequency :
180MHz
Terminal Form :
Flat
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
SILICON
Base Part Number :
2SA2071
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Power Dissipation :
2W
Width :
2.7mm
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
60V
Number of Pins :
4
Length :
4.7mm
Pin Count :
3
Current Rating :
-3A
Package / Case :
TO-243AA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Datasheets
2SA2071T100Q
ROHM Semiconductor 2SA2071T100Q
PNP 150°C TJ 1μA ICBO 1 Elements 3 Terminations SILICON PNP TO-243AA Tape & Reel (TR) Surface Mount
2SA2071T100Q Overview
This device has a DC current gain of 120 @ 100mA 2V, which is the ratio between the collector current and the base current.A collector emitter saturation voltage of -500mV allows maximum design flexibility.A VCE saturation indicates a maximum value of Ic (saturation), and a maximum value of VCE saturation (Max).The base voltage of the emitter can be kept at 6V to achieve high efficiency.Normally, a fuse's current rating refers to how much current it can carry without deteriorating too much, which in this case is -3A.In this part, there is a transition frequency of 180MHz.As a result, it can handle voltages as low as 60V volts.The maximum collector current is 3A volts.
2SA2071T100Q Features
the DC current gain for this device is 120 @ 100mA 2V
a collector emitter saturation voltage of -500mV
the vce saturation(Max) is 500mV @ 200mA, 2A
the emitter base voltage is kept at 6V
the current rating of this device is -3A
a transition frequency of 180MHz