2EZ180D5E3/TR8
Mfr.Part #
2EZ180D5E3/TR8
Description
DIODE ZENER 180V 2W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Pin Count :
Zener Voltage :
180V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Terminal Finish :
MATTE TIN
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Voltage Tol-Max :
5%
Terminal Form :
Wire
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
Tolerance :
±5%
Reference Voltage :
180V
Polarity :
Unidirectional
Max Power Dissipation :
2W
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Elements :
1
Base Part Number :
2EZ180
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 136.8V
Impedance-Max :
725Ohm
Impedance :
725Ohm
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
2EZ180D5E3/TR8
Microsemi 2EZ180D5E3/TR8
ZENER DIODE 725Ohm ±5% 180V 500nA @ 136.8V -65°C~150°C 2W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ180D5E3/TR8 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 136.8V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
2EZ180D5E3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 136.8V
500nA @ 136.8V is the maximum voltage (Tol)