2EZ100D/TR8
Mfr.Part #
2EZ100D/TR8
Description
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 4 weeks ago)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Zener Voltage :
100V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
100V
Impedance-Max :
175Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 76V
Tolerance :
±20%
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance :
175Ohm
Datasheets
2EZ100D/TR8
Microsemi 2EZ100D/TR8
175Ohms ±20% 100V 500nA @ 76V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ100D/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 500nA @ 76V.Reverse leakage current reaches 500nA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 100V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
2EZ100D/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 76V
500nA @ 76V is the maximum voltage (Tol)