2EZ100D10/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2EZ100D10/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 4 weeks ago)
Impedance-Max :
175Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 76V
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Voltage :
100V
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mount :
Through Hole
Published :
Pbfree Code :
No
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Diode Type :
ZENER DIODE
Base Part Number :
2EZ100
Impedance :
175Ohm
Datasheets
2EZ100D10/TR12
Microsemi 2EZ100D10/TR12
ZENER DIODE 175Ohm ±10% 100V 500nA @ 76V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ100D10/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 76V.A maximum reverse leakage current of 500nA is observed.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
2EZ100D10/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 76V
500nA @ 76V is the maximum voltage (Tol)