2EZ100D10E3/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2EZ100D10E3/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Zener Voltage :
100V
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Impedance-Max :
175Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 76V
Base Part Number :
2EZ100
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
2W
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
Impedance :
175Ohm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
2EZ100D10E3/TR12
Microsemi 2EZ100D10E3/TR12
ZENER DIODE 175Ohm ±10% 100V 500nA @ 76V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ100D10E3/TR12 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 76V.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
2EZ100D10E3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 76V
500nA @ 76V is the maximum voltage (Tol)