2EZ100D10/TR8
Mfr.Part #
2EZ100D10/TR8
Description
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
175Ohm
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±10%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 76V
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
100V
Impedance-Max :
175Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
2W
Published :
Power - Max :
2W
2EZ100
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
2EZ100D10/TR8
Microsemi 2EZ100D10/TR8
175Ohms ±10% 100V 500nA @ 76V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ100D10/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 76V.A maximum reverse leakage current of 500nA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 100VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
2EZ100D10/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 76V
500nA @ 76V is the maximum voltage (Tol)