2EZ170D5/TR12
Mfr.Part #
2EZ170D5/TR12
Description
DIODE ZENER 170V 2W DO204AL
Zener Voltage :
170V
Max Power Dissipation :
2W
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Impedance :
675Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 130.4V
No
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
170V
Tolerance :
±5%
Base Part Number :
2EZ170
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Power - Max :
2W
Impedance-Max :
675Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
2EZ170D5/TR12
Microsemi 2EZ170D5/TR12
675Ohms ±5% 170V 500nA @ 130.4V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ170D5/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 130.4V.A maximum reverse leakage current of 500nA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 170VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
2EZ170D5/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 130.4V
500nA @ 130.4V is the maximum voltage (Tol)