2EZ160D2E3/TR12
Mfr.Part #
2EZ160D2E3/TR12
Description
DIODE ZENER 160V 2W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 121.6V
Zener Voltage :
160V
Impedance-Max :
650Ohms
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
160V
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
2EZ160
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Impedance :
650Ohm
Max Power Dissipation :
2W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Mount :
Through Hole
Power - Max :
2W
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
2EZ160D2E3/TR12
Microsemi 2EZ160D2E3/TR12
650Ohms ±2% 160V 500nA @ 121.6V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ160D2E3/TR12 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 121.6V.A maximum reverse leakage current is reached at 500nA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 160V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
2EZ160D2E3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 121.6V
500nA @ 121.6V is the maximum voltage (Tol)