2EZ15D10/TR8
Mfr.Part #
2EZ15D10/TR8
Description
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Base Part Number :
2EZ15
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
7Ohms
Max Power Dissipation :
2W
Impedance :
7Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 3 weeks ago)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power - Max :
2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 11.4V
Zener Voltage :
15V
Datasheets
2EZ15D10/TR8
Microsemi 2EZ15D10/TR8
7Ohms ±10% 15V 500nA @ 11.4V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ15D10/TR8 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 11.4V.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 15V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
2EZ15D10/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 11.4V
500nA @ 11.4V is the maximum voltage (Tol)