2EZ150D5/TR8
Mfr.Part #
2EZ150D5/TR8
Description
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
Reference Voltage :
150V
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Single
Terminal Finish :
TIN LEAD
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Polarity :
Unidirectional
Impedance :
575Ohm
Max Power Dissipation :
2W
JESD-609 Code :
e0
Base Part Number :
2EZ150
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Wire
Pin Count :
2
Impedance-Max :
575Ohm
Number of Elements :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 114V
Number of Terminations :
Diode Type :
ZENER DIODE
Working Test Current :
3.3mA
Diode Element Material :
SILICON
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Zener Voltage :
150V
Radiation Hardening :
No
Voltage Tol-Max :
5%
Case Connection :
Isolated
Pbfree Code :
No
Datasheets
2EZ150D5/TR8
Microsemi 2EZ150D5/TR8
ZENER DIODE 575Ohm ±5% 150V 500nA @ 114V -65°C~150°C 2W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ150D5/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 500nA @ 114V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 500nA.This device should be operated with a 3.3mA working test voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
2EZ150D5/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 114V
500nA @ 114V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the working test voltage to 3.3mA
minimal dynamic impedance is 3.3mA