2EZ14DE3/TR8
Mfr.Part #
2EZ14DE3/TR8
Description
DIODE ZENER 14V 2W DO204AL
Max Power Dissipation :
2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Zener Voltage :
14V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
14V
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Impedance-Max :
5.5Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 10.6V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
5.5Ohm
Power - Max :
2W
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
2EZ14
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
2EZ14DE3/TR8
Microsemi 2EZ14DE3/TR8
5.5Ohms ±20% 14V 500nA @ 10.6V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ14DE3/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 500nA @ 10.6V.Reverse leakage current reaches 500nA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 14V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
2EZ14DE3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 10.6V
500nA @ 10.6V is the maximum voltage (Tol)