2EZ14D10E3/TR8
Mfr.Part #
2EZ14D10E3/TR8
Description
DIODE ZENER 14V 2W DO204AL
Base Part Number :
2EZ14
Tolerance :
±10%
Impedance-Max :
5.5Ohms
Zener Voltage :
14V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 10.6V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
14V
Power - Max :
2W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Impedance :
5.5Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
2EZ14D10E3/TR8
Microsemi 2EZ14D10E3/TR8
5.5Ohms ±10% 14V 500nA @ 10.6V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ14D10E3/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 10.6V.A maximum reverse leakage current is reached at 500nA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 14V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
2EZ14D10E3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 10.6V
500nA @ 10.6V is the maximum voltage (Tol)