2EZ140D10E3/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2EZ140D10E3/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 140V 2W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
2EZ140
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
2W
Zener Voltage :
140V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 106.4V
Element Configuration :
Single
Published :
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
2W
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance :
500Ohm
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
140V
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance-Max :
500Ohms
Datasheets
2EZ140D10E3/TR8
Microsemi 2EZ140D10E3/TR8
500Ohms ±10% 140V 500nA @ 106.4V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ140D10E3/TR8 Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 106.4V is required to supply this electrical device.500nA is the maximum reverse leakage current.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
2EZ140D10E3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 106.4V
500nA @ 106.4V is the maximum voltage (Tol)