2EZ130D5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2EZ130D5
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 130V 2W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Power Dissipation :
2W
Impedance :
400Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130V
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Power - Max :
2W
Base Part Number :
2EZ130
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Zener Voltage :
130V
Impedance-Max :
400Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 98.8V
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Published :
Datasheets
2EZ130D5
Microsemi 2EZ130D5
400Ohms ±5% 130V 500nA @ 98.8V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ130D5 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 500nA @ 98.8V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 130V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
2EZ130D5 Features
reverse leakage current of 500nA @ 98.8V
500nA @ 98.8V is the maximum voltage (Tol)