2EZ120D/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2EZ120D/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Element Configuration :
Single
Published :
Impedance-Max :
325Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
2W
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
120V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Max Power Dissipation :
2W
Impedance :
325Ohm
Number of Pins :
2
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 4 weeks ago)
Base Part Number :
2EZ120
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 91.2V
Zener Voltage :
120V
Datasheets
2EZ120D/TR8
Microsemi 2EZ120D/TR8
325Ohms ±20% 120V 500nA @ 91.2V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ120D/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 500nA @ 91.2V.Reverse leakage current reaches 500nA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 120V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
2EZ120D/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 91.2V
500nA @ 91.2V is the maximum voltage (Tol)