2EZ11D5E3/TR12
Mfr.Part #
2EZ11D5E3/TR12
Description
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Zener Voltage :
11V
Impedance-Max :
4Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 8.4V
Impedance :
4Ohm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
2EZ11D5E3/TR12
Microsemi 2EZ11D5E3/TR12
ZENER DIODE 4Ohm ±5% 11V 1μA @ 8.4V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ11D5E3/TR12 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 8.4V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
2EZ11D5E3/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 8.4V
1μA @ 8.4V is the maximum voltage (Tol)