2EZ11D5/TR12
Mfr.Part #
2EZ11D5/TR12
Description
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
4Ohm
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 3 weeks ago)
Zener Voltage :
11V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 8.4V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
JESD-609 Code :
e0
Impedance :
4Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
2EZ11D5/TR12
Microsemi 2EZ11D5/TR12
ZENER DIODE 4Ohm ±5% 11V 1μA @ 8.4V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ11D5/TR12 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 8.4V.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
2EZ11D5/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 8.4V
1μA @ 8.4V is the maximum voltage (Tol)