2EZ11D10E3/TR12
Mfr.Part #
2EZ11D10E3/TR12
Description
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 8.4V
Impedance-Max :
4Ohm
Zener Voltage :
11V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Impedance :
4Ohm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
20 Weeks
Base Part Number :
2EZ11
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
2W
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Datasheets
2EZ11D10E3/TR12
Microsemi 2EZ11D10E3/TR12
ZENER DIODE 4Ohm ±10% 11V 1μA @ 8.4V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ11D10E3/TR12 Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 8.4V is required to supply this electrical device.1μA is the maximum reverse leakage current.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
2EZ11D10E3/TR12 Features
reverse leakage current of 1μA @ 8.4V
1μA @ 8.4V is the maximum voltage (Tol)