2EZ110D5/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2EZ110D5/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 110V 2W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance-Max :
250Ohms
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Element Configuration :
Single
Impedance :
250Ohm
Power - Max :
2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
110V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±5%
Zener Voltage :
110V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 83.6V
Base Part Number :
2EZ110
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
2W
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
2EZ110D5/TR12
Microsemi 2EZ110D5/TR12
250Ohms ±5% 110V 500nA @ 83.6V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ110D5/TR12 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 83.6V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 110V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
2EZ110D5/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 83.6V
500nA @ 83.6V is the maximum voltage (Tol)