226MWR100K
Mfr.Part #
226MWR100K
Package / Case
Axial
Description
CAP FILM 22UF 10% 100VDC AXIAL
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Insulation Resistance :
22GOhm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Low ESR
Package / Case :
Axial
Series :
MWR
Capacitance :
22µF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated AC :
63V
Custom Capabilities :
Tape and Reel, 5% Capacitance Tolerance
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
0.866Diax1.811L 22.00mmx46.00mm
Tolerance :
±10%
Diameter :
3.5mm
HTS Code :
Datasheets
226MWR100K
Cornell Dubilier Electronics 226MWR100K
MWR FILM CAPACITOR Axial Film Capacitor 0.866Diax1.811L 22.00mmx46.00mm ±10% 22muF 63V