226MHBS40K2J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
226MHBS40K2J
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAPACITOR FILM CAP RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
1.634Lx0.945W 41.50mmx24.00mm
Capacitance :
22µF
Lead Pitch :
37.4904mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.6mOhm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
700V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
DC Link, DC Filtering
Series :
MHBS
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Published :
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.732 44.00mm