226MABA03KJS
Mfr.Part #
226MABA03KJS
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 22UF 10% 500VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
37.4904mm
Applications :
Motor Run
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 250
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
250V
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Capacitance :
22µF
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
475V
Size / Dimension :
1.673Lx1.181W 42.50mmx30.00mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm