226MHBS55K2R
Mfr.Part #
226MHBS55K2R
Description
CAP FILM 22UF 10% 1KVDC RADIAL
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Tolerance :
±10%
MHBS
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
Radial
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 400
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.1mOhm
Capacitance :
22µF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
DC Link, DC Filtering
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
52.5018mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V