200BXC150MEFC16X25
Mfr.Part #
200BXC150MEFC16X25
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Terminal Pitch :
7.5mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
150µF
Ripple Current :
851mA
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Diameter :
16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
200V
Mounting Type :
Through Hole
Series :
BXC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Aluminum
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
1.89A @ 100kHz
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
850.5mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
18 Weeks
Life (Hours) :
12000 hours
Lead Pitch :
7.493mm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Height :
25mm
Rubycon 200BXC150MEFC16X25
BXC 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 851mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can