200BWMSP1T1A1SM6RE
Mfr.Part #
200BWMSP1T1A1SM6RE
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Termination Style :
Gull wing
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Termination :
Gull wing
Actuator Length :
10.16mm
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit :
SPDT
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Actuator Type :
Standard Round
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Material :
Glass Filled Nylon
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VRMS V
Series :
200B
Bushing Thread :
Unthreaded
Voltage - Rated AC :
20V
Switch Function :
On-On
Electrical Life :
50,000 Cycles
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Rated DC :
20V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Resistance :
0.02mOhm
Illumination :
Non-Illuminated
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Current Rating :
3A