1SS400CST2RA
Mfr.Part #
1SS400CST2RA
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-923
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 80V 100MA VMN2
Diodes - Rectifiers - Single
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Output Current-Max :
0.1A
Number of Terminations :
2
Peak Non-Repetitive Surge Current :
500mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Flat
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Package / Case :
SOD-923
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance @ Vr, F :
3pF @ 0.5V 1MHz
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
High Reliability
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Diode Type :
Standard
Reverse Recovery Time :
4 ns
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 80V
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 100mA
Average Rectified Current :
100mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Forward Voltage :
1.2V
Max Surge Current :
500mA
Recovery Time :
4 ns
Forward Current :
100mA
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
1SS400
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Element Configuration :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
90V
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Datasheets
1SS400CST2RA
ROHM Semiconductor 1SS400CST2RA
Standard Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1.2V @ 100mA 150°C Max 100nA @ 80V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-923 Surface Mount
1SS400CST2RA Overview
A reverse leakage current of 100nA volts can be generated by this device.A rectified current of 100mA volts is averaged for this device.A value of 100mA is the maximum forward current that can be allowed.500mA is the maximum value of surge current.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 0.1A.
1SS400CST2RA Features
a maximal reverse leakage current of 100nA volts
an average rectified current of 100mA volts
0.1A is the maximum value
1SS400CST2RA Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
1SS400CST2RA applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB