1SS400CSFHT2RA
Mfr.Part #
1SS400CSFHT2RA
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-923
Datasheet
Download
Description
SWITCHING DIODES (CORRESPONDS TO
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Recovery Time :
4 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 80V
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Output Current-Max :
0.1A
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
150°C
Forward Current :
100mA
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 100mA
Forward Voltage :
1.2V
Surface Mount :
yes
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Type :
Standard
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
500mA
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance @ Vr, F :
3pF @ 500mV 1MHz
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
90V
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Single
Package / Case :
SOD-923
Series :
Automotive, AEC-Q101
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80V
Datasheets
1SS400CSFHT2RA
ROHM Semiconductor 1SS400CSFHT2RA
Standard Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1.2V @ 100mA 150°C Max 100nA @ 80V Cut Tape (CT) SOD-923 Surface Mount
1SS400CSFHT2RA Overview
Forward current may not exceed 100mA.Output current is maximal at 0.1A.
1SS400CSFHT2RA Features
0.1A is the maximum value
1SS400CSFHT2RA Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
1SS400CSFHT2RA applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB